U-WEEK 2014 Schedule of Activities

uweek-2014-banners

[su_button url=”http://www.uno-r.edu.ph/wp-content/uploads/2014/09/U-Week-2014-Program.pdf” target=”blank”]Download PDF[/su_button]

September 3

Septenary Mass (St. Nicholas of Tolentino)

8:00 a.m.  •  Oratory

Celebrant: Fr. Rouel M. Sia, OAR

Sponsors: Gradeschool / CAS / Dean Magbanua

 

Press Conference

2:00 p.m.  •  Presidents’ Hall

Sponsor: Publicity and Promotions Committee

 

Mr. & Ms. UNO-R Pre-Pageant

4:30 p.m.  •  Main Lobby

Sponsors: UNO-RSSGO / EXECOM

 

September 4

Septenary Mass (St. Nicholas of Tolentino)

8:00 a.m.  •  Oratory

Celebrant: Fr. Emeterio D. Buñao, OAR

Sponsors: High School / CBA / Dean Gaspillo

 

September 5

Septenary Mass (St. Nicholas of Tolentino)

8:00 a.m.  •  Oratory

Celebrant: Fr. Louie F. Gabinete, OAR

Sponsors: Grade School / CIT / Dean Haro

 

September 6

Septenary Mass (St. Nicholas of Tolentino)

8:00 a.m.  •  Oratory

Celebrant: Fr. Abraham B. Latoza, OAR

Sponsors: READS/Offices / CCJE / Dean Parreño

 

Binyagan

9:00 a.m. Oratory / Fr. Cuenca Hall

Sponsors: UCDO / CMO

 

September 7

Run Recoletos 2014

6:00 a.m.  •  Plaza 1606 / Bacolod Streets

Sponsors: EXECOM / Sports Office / Student Welfare

 

Septenary Mass (St. Nicholas of Tolentino)

8:00 a.m.  •  Oratory

Celebrant: Fr. Giovanni Gil A. Magbojos, OAR

Sponsor: High School Department

 

Septenary Mass (St. Nicholas of Tolentino)

6:00 p.m.  •  Oratory

Celebrant: Fr. Constantino B. Real, OAR

Sponsors: School of Law / RBGS

 

 

September 8

Septenary Mass (St. Nicholas of Tolentino)

7:30 a.m.  •  Oratory

Celebrant: Fr. Cornelio E. Moral, OAR

Sponsors: Grade School / High School / CAS / CBA / CCJE / CIT / CoEd / CoEn / CoNAHS / UNORSSGO

 

InterSchool Drum & Bugle Competition

8:30 a.m.  •  Amphitheater

Sponsors: EXECOM / Colleges / VP-Student Welfare / Marketing Committee

 

Happy Birthday Mama Mary

12:00 p.m.  •  Auditorium

Sponsor: Children of Mary

 

Dragon Dance

1:30 p.m.  •  University grounds

Sponsor: AYVR

 

Motorcade

2:00 p.m.  •  Bacolod Streets

Sponsor: EXECOM

 

Opening Ceremonies

3:00 p.m.  •  Amphitheater

Sponsor: EXECOM

 

Car Audio Exhibition

6:00 p.m.  •  One Mind Avenue

Sponsor: UNO-RSSGO

 

Wall of Expression

Whole day  •  SA207

Sponsor: ASSC

 

September 9

Septenary Mass (St. Nicholas of Tolentino)

8:00 a.m.  •  Oratory

Celebrant: Fr. Eduardo S. Celiz, OAR

Sponsors: CoEd / Dean Samillano

 

IT’s in the Mind – 8.0 version

8:00 a.m.  •  St. Ezekiel Moreno Laboratory

Sponsor: CIT Students Council

 

Miniature Building Competition

8:00 a.m.  •  University Target Range

Sponsor: ACES

 

Battle of the WITS

8:00 a.m.  •  Auditorium / SEL07

Sponsor: CITSC

 

UNO-R Intra-employees

Target ShootingCompetition

8:30 a.m.  •  University Target Range

Sponsor: Security and Safety Committee

 

Paghalad sang Kaugalingon, Kalipayan, Katilingbanon (Blood Letting)

9:00 a.m.  •  SA101 / SA102

Sponsors: VP-Student Welfare / Medical Dental Clinic / COF / Red Cross Youth

 

Opening of Ultimate Campus Exhibits

9:00 a.m.  •  Engineering Building

Sponsors: EXECOM / COF / UNO-RSSGO

 

Opening of High School Exhibits

9:00 a.m.  •  High School Building

Sponsors: High School Department

 

Seminar on Philippine Stock Exchange

9:00 a.m.  •  Presidents’ Hall    Sponsor: CBA

 

UCDO Day

9:00 a.m.  •  Fr. Cuenca Hall

Sponsors: RBGS / ANTP / NTP / UCDO

 

Tribute

9:00 a.m.  •  Gymnasium

Sponsor: KDC

 

Recoletos Tennis Challenge

1:00 p.m.  •  Tennis Court

Sponsors: EXECOM / Sports Office

 

Poster Making Contest

1:00 p.m.  •  Main Lobby

Sponsors: EXECOM / Academics Committee

 

Essay Writing Contest

1:00 p.m.  •  SA101

Sponsors: EXECOM / Academics Committee

 

Quiz Bowl

1:00 p.m.  •  Auditorium

Sponsor: High School Department

 

City-Wide Social Science Quiz v.3.0

1:00 p.m.  •  Presidents’ Hall

Sponsor: SOBESOW Department

 

Disaster Quick Response / Advanced Aerial Surveying Technology

1:00 p.m.  •  Fr. Cuenca Hall

Sponsor: PICE-SC

Computer Donations

1:30 p.m.  •  NOHS / Hervias NHS

Sponsors: UCDO / Property Office

 

Mr. Gwapo Version 2.0

3:00 p.m.  •  Engineering Lobby

Sponsor: ESC

 

OBRA

5:00 p.m.  •  Gymnasium

Sponsor: KDC

 

September 10

Feast of St. Nicholas of Tolentino

Whole day  •  University Grounds

Sponsor: UNO-R Community

 

Procession

6:30 a.m.  •  Libertad Streets

Sponsor: UNO-R Community

 

Concelebrated Mass

6:30 a.m.  •  Oratory

Celebrant: Msgr. Louie P. Galbines

Sponsor: UNO-R Community

 

Recoletos Tennis Challenge

8:00 a.m.  •  Tennis Court

Sponsors: EXECOM / Sports Office

Visit to St. Vincent’s Home

8:00 a.m.  •  St. Vincent’s Home

Sponsor: Psychology Society

 

Employees Inter-color Sportsfest

9:00 a.m.  •  Covered Court / Football Field

Sponsors: Sports Office / VPSW / HRMO

 

Bible Quiz

9:30 a.m.  •  Auditorium

Sponsors: EXECOM / Academics Committee / REED Department

 

Basketbol de Nikolas

10:00 a.m.  •  Covered Court

Sponsors: Sports Office / EXECOM

Hands Only CPR

1:30 p.m.  •  Engineering Lobby

Sponsors: AYVR / Engineering

 

 

Mindbreakers

1:30 p.m.  •  Auditorium

Sponsor: TOM-FLC

 

Two One-Act Plays

1:30 p.m.  •  Little Theater

Sponsor: DRASTE Section T32

 

Basic Life Support

2:00 p.m.  •  SA101

Sponsor: Phil Guardians Brotherhood, Inc.

 

Futbol de Nikolas

4:00 p.m.  •  Football Field

Sponsors: Sports Office / EXECOM

 

Mr. & Ms. UNO-R 2014

7:00 p.m.  •  Gymnasium

Sponsors: UNO-RSSGO / EXECOM

 

September 11

Mass

8:00 a.m.  •  Oratory

Celebrant: Fr. Abraham B. Latoza, OAR

Sponsors: CoEn / COM / ATOMS / AKRHO / APO / Animal Sci. / ACES / CRCY / COMESS / Crop Sci. / DELTANS / EESO / ECESS / INTEL / IIEE / JPMA / JPICHE / MESS / PICE-SC / JPSME

 

Litmus Competition:

Grade School Category

8:00 a.m.  •  Gymnasium

Sponsor: EXECOM

 

Short-course in Vocational / Technological Training for Livelihood

8:00 a.m.  •  SEL / MS / CBA Lobby

Sponsors: UCDO / CIT / CBA / ICTD / CCJE / HS / COEN

 

PNP-SAF Orientation

8:00 a.m.  •  Little Theater

Sponsor: CCJE

 

Seminar on Game Development

8:00 a.m.  •  SEL02

Sponsor: CITSC

 

EcEECpE Seminar

8:00 a.m. Fr. Cuenca Hall

Sponsor EcEECpE Department

 

 

Lit-Mus: Tertiary (Literary – English)

8:00 a.m.  •   Main Lobby   Sponsor: EXECOM

 

Special Olympics

8:00 a.m.  •  Covered Court / Track Oval

Sponsor INSPED130 A44

 

Medical Mission

8:00 a.m.  •  Greenheart Hermitage

Sponsors: UCDO / CONAHS / University Clinic

 

For Good (A musical Play for a Cause)

10:00 a.m.  •  Little Theater   Sponsor: COM

 

Lit-Mus Competition: High School

1:00 p.m.  •  Gymnasium

Sponsor: High School Department

 

ChE Seminar

1:00 p.m.  •  Fr. Cuenca Hall

Sponsor: ChE Department

 

SCAPalabas

2:00 p.m.  •  Little Theater

Sponsor: SCAP

 

Lit-Mus: Tertiary (Literary – Filipino)

1:00 p.m.  •  Main Lobby

Sponsor: EXECOM

 

Lit-Mus: Tertiary (Musical)

6:00 p.m.  •  Gymnasium

Sponsor: EXECOM

 

September 12

Mass

8:00 a.m.  •  Oratory

Celebrant: Fr. Louie F. Gabinete, OAR

Sponsors: CoNAHS / ETC / GODS / JPIA / MassComm Soc. / MEDLABSS / Peer Counselors’ Guild / PGBI / PEHMSO / Pytha Circle / SWS / SYMA / TOM-FLC / Tau Gamma Phi Sigma / YHES / SPEDSA / Psycho Soc. / SYAP / Genbuken / SCAP

 

Seminar Workshop on Chemistry

Whole day  •  Chemistry Lab

Sponsor: NMA Department

 

Lit-Mus Competition: Grade School

8:00 a.m.  •  Gymnasium

Sponsor: Grade School Department

 

 

Bridge Building Competition

8:00 a.m.  •  Main Lobby

Sponsor: PICE-SC

 

ME Seminar

8:00 a.m.  •  Fr. Cuenca Hall

Sponsor: ME Department

 

Environmental Art Youth Camp

8:00 a.m.  •  Greenheart Hermitage

Sponsors: UCDO / Greenheart Hermitage / SEED / Genbuken

 

Seminar on Learning Styles

9:00 a.m.  •  Little Theater

Sponsor: Psychology Society

 

Puno Para kay Nicholas ng Tolentino

9:00 a.m.  •  Ara-al, La Carlota

Sponsor: SCAP

 

PTA Musical Extravaganza

2:00 p.m.  •  Auditorium

Sponsor: Grade School PTA

 

Zumba Fitness

5:00 p.m.  •  Gymnasium

Sponsor: BGAAI

 

Masquerade Night

6:00 p.m.  •  Auditorium

Sponsor: High School Department

 

September 13

Fun / Walk for Life

6:00 a.m.  •  Capitol Lagoon

Sponsor: College of Engineering Alumni Association (CEAA)

 

Mass

8:00 a.m.  •  Oratory

Celebrant: Fr. Cornelio E. Moral, OAR

Sponsors: CEAA / CAS / CCJE / CoEd / CoEn / CIT / CoNAHS / Law / RBGS / HS / GS / UNOFELA / Faculty & Employee / SARF

 

RBGS Goes Zumba Fitness

8:00 a.m.  •  Main Lobby

Sponsor: RBGSSC

 

HydroRACE

9:00 a.m.  •  Football Ground

Sponsor: UNO-RSSGO

 

Grade School Alumni Homecoming

9:00 a.m.  •  HSACC

Sponsor: Grade School Department

 

Rappelling

9:00 a.m.  •  CBA Wall

Sponsor: Amity Youth Volunteer Recoletos

 

Seminar on Multiple Intelligence

9:00 a.m.  •  Fr. Cuenca Hall

Sponsor: Psychology Society

 

Dog Show

9:00 a.m.  •  Covered Court

Sponsors: Animal Science Society /

PreVet Department

 

CEAA Alumni Homecoming

10:00 a.m.  •  Auditorium

Sponsor: CEAA

 

Seminar on Colon Cancer

10:00 a.m.  •  Little Theater

Sponsor: Medical Dental Clinic

 

Bingo Socials Season 4

10:00 a.m.  •  University Park

Sponsor: UNOFELA

 

Awarding / Closing Ceremonies

3:00 p.m.  •  Amphitheater

Sponsor: EXECOM

 

Employees’ Night & Service Awards

6:00 p.m.  •  Main Lobby

Sponsors: UNO-R Administration / HRMDO

 

UNGOT & Laser Night

7:00 p.m.  •  Amphitheater

Sponsors: EXECOM / COF / UNO-RSSGO

 

Fireworks Display

9:00 p.m.  •  University Grounds

Sponsor: EXECOM

 

 

Other Activities

RCY Training

September 6 – 9     Engineering AVR

Sponsor: CRCY

 

Book for a Cause

September 8 – 12  •  Main Lobby

Sponsor: English-MassCom Department

 

D.E.A.R. and Share

September 8 – 12  •  Library Lobby

Sponsors: Fray Luis De Leon Library

 

Carnival Rides

September 8 – 13  •  Paseo de Recoleto

Sponsors: EXECOM / UNO-RSSGO

 

HORROR Room

September 8 – 13  •  SA216

Sponsor: APO Fraternity

 

READS Videoke

September 8 – 13  •  CBA Lobby

Sponsor: READS

 

Computer Rig Show

September 8 – 13  •  SJ102

Sponsor: COMESS

 

ULTIMATE Campus Exhibits

Version 2.0

September 9 – 13  •  St. Joseph Hall

Sponsors: EXECOM / UNO-RSSGO / COF

 

Online Faculty Performance Appraisal

September 9 – 12  •  SEL 2 and 4

Sponsor: RPDO

 

Engineering Café

September 9 – 13  •  Engineering Lobby

Sponsors: ACES / MESS / JPICHE /  EESO / ECESS / COMESS

 

Radyo Rekoleto

September 9 – 12  •  MassCom Studio

Sponsor: MassCom society

 

Photo Booth

September 9 – 13  •  Main Lobby

Sponsor: FUSE

 

Anime / Cosplay Café

September 9 – 13  •  Accounting Shed

Sponsor: GenBuken

 

Agri-Bazaar

September 9 – 13  •  Admin Parking area

Sponsor: Agriculture Department

 

Mini 4WD Race: Stock and Super Stock

September 10 – 11  •  Main Lobby  /

Engg Lobby

Sponsor: ESC / Speedzone Toys

 

She’s Dating with Enhinyero

September 10 – 11  •   Engineering Lobby

Sponsor: ESC

 

Teambuilding

September 10 – 11  •  Engineering Building

Sponsor: CRCY

 

CinePsych

September 10 – 12  •  Engineering AVR

Sponsor: Psychology Society

 

Psychology Booth

September 10 – 13  •  SA102

Sponsor: SDPC / SOBESOW Department

 

 

U-WEEK 2014

EXECUTIVE COMMITTEE

 

Fr. Cornelio E. Moral, OAR

Chair

 

 

Members

Fr. Louie F. Gabinete, OAR

Christopher G. Taclobos, M.Eng.

Dr. Carlos Eduardo I. Legaspi, Jr.

Dr.  Elmer T. Haro

Mr.  Lino Z. Sumbillo, Jr.

Mr. Christian Miran

 

Leave a Reply